News

सिमानाकामा नेपालीको आ’क्रोश -“प्रधानमन्त्रीज्यूले हामीलाई भारतीयको कु,टाई खाएर बाँच्न बाध्य बनाए, पख्नुस चुनावमा हिसाव गर्छौँ”…हेर्नुहोस!

को,भिड–१९ को जो,खिम हुन नदिन ल,कडाउन जारी भएको एकमहिना पुरा भयो । सि,मानाकामा धेरै नेपाली रो,किएका छन् । “भारत पि,थौरागढको दार्चुलाको क्वा,रेन्टाइनमा मात्र बसेको एक महिना बि,त्न लाग्योे । पौडिन सक्ने जति महाकाली तरेर दिनहुँ गइरहन्छन् । हामी पौडन नसकेरै क्वारेन्टाइनमै छौँ”, बैतडीका दीपक चुनाराले भन्नुभयो, “स्व,देश फिर्ता ल्याउँछौँ ल्याउँछौँ भनेर भन्छन्, तर हामी कहिले आउन पाउने हो ?”

उहाँले क्वा,रेन्टाइनमा अहिलेसम्म स्वा,स्थ्य जाँच नभएकोमा दुः:खेसो पोख्नुभयो । गत चैत १३ गते दार्चुला पुगेदेखिका नेपालीहरु घर फर्किन पाएका छैनन् । क्वा,रेन्टाइनमा बसेकाहरु अझै स्व,देश फर्किन नपाउँदा नि,राश भएका छन् ।

भारत पि,थौरागढको दार्चुलास्थित मिनीस्टडियममा बस्नुभएका उनीहरुले अहिलेसम्म आफूहरुको स्वा,स्थ्यप्रति सरकारले ध्यान नदिएको गु,नासो गरेका छन् । उनीहरु एक महिनासम्म आफूहरुलाई सरकारले घर फर्काउन पहल नभएकोमा चि,न्तित छन् ।

अमृत बोहरा भन्नुहुन्छ, “क्वा,रेन्टाइनमा न खाना समयमा पाइन्छ, न बास बस्न नै राम्रो व्यवस्था छ । एउटै देशका ना,गरिकमाथि किन वि,भेद ।” नेपालमा पौडिएर गएकाहरु राम्रो गाउँघरका क्वा,रेन्टाइनमा छन् भने कोही गाउँ पुगिसके । हामी भाग्न नसक्नेहरु यहाँ बस्नुपरेको बोहराको भनाइ छ ।

उहाँले भन्नुभयो, “क्वा,रेन्टाइनबाट भागेर जानेहरुका का,रण आफूहरुले स,मस्या झेल्नुपरेको छ । शौचालय जाँदा पनि केरकार गर्न थालेका छन् । दि,शा गर्न महाकाली किनार जानुपर्छ । प्रत्येकलाई पाँच मिनेटको समयावधि दिइएको छ । गा,लीग,लौच र कु,टपि,ट हुन्छ, हाम्रो कहिले उ,द्धार हुन्छ”, उहाँले भन्नुभयो ।

तर उहाँहरुसँगै क्वा,रेन्टाइनबाट भागेर आउने तथा ट्युब, महाकाली पौडिएर शुक्रबारसम्म २२० जना नेपाल प्रवेश गरेका छन् । ल,कडाउन अवधिमा अन्तर्राष्ट्रिय सी,मानाका ब,न्द गरी सी,मानाकामा हुने अ,वैध आवतजावतलाई पूर्णरुपमा नि,यन्त्रण गर्ने भनिए पनि उनीहरु महाकालीबाट अ,वैध रुपमा भित्रिएका हुन् ।

गत शुक्रबार मात्र मार्मा गाउँपालिका–६ का २५ वर्षीय प्र,जापति देउरुखी र उहाँका श्रीमती २२ वर्षीया रेखा बोहरा महाकालीमा ट्युबमार्फत नेपाल भित्रिएका छन् । उनीहरु महाकाली नगरपालिका–९ उडै क्षेत्रबाट स्व,देश प्रवेश गरेको महाकाली नगरपालिका वि,पद् शाखा संयोजक भुवन जोशीले जानकारी दिनुभयो ।

रो,जगारीको सिलसिलामा गएका दार्चुला, बैतडी, बझाङलगायत क्षेत्रका स्थानीयवासी दिनहुँजसो महाकाली नदी तरेर स्वदेश भित्रिएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय दार्चुलाका प्रहरी नि,रीक्षक भाष्कर चन्दले जानकारी दिनुभयो ।

आजसम्म यहाँका पाँच वटा क्वा,रेन्टाइनमा एक हजार ६३ जना व्यक्ति रहेको जिल्ला प्र,शासन का,र्यालयले जनाएको छ । भारतमा रहेका नेपालीलाई उद्धार गरेर ल्याउन जिल्ला वि,पद् व्यवस्थापन समितिको बै,ठकले पुनः अ,नुरोध गर्ने नि,र्णय गरेको छ ।

प्रमुख जिल्ला अ,धिकारी यदुनाथ पौडेलको अध्यक्षतामा बसेको बैठकले जिल्लामा क्वा,रेन्टाइनमा रहेकाकोे समयावधि पुगिसकेका का,रण स्व,देश ल्याउनका लागि सरकारलाई आ,ग्रह गर्ने नि,र्णय गरिएको उहाँले बताउनुभयो ।

“हामीले उनीहरुको व्यवस्थापनका लागि स्थानीय तहलाई तयार रहन भनेका छौँ”,ं प्रजिअ पौडेलले भन्नुभयो, “सरकारले नि,र्णय गर्नेबित्तिकै उ,द्धार हुन्छ । अहिले स्थानीय तहमा नि,र्माण गरिएका क्वा,रेन्टाइनलाई य,थावत् राख्न आ,ग्रह गरेका छौँ । ”

भारतमा रहेका नेपालीलाई यही वैशाख १५ गतेभित्र स्वदेश ल्याउन स्थानीय तहका ज,नप्रतिनिधिले समेत आ,ग्रह गरेका छन् । बै,ठकमा सहभागी मार्मा गाउँपालिका अध्यक्ष जमनसिंह धामीले स,मस्यामा रहेको भन्दै त,त्काल उनीहरुको उ,द्धार गर्नुपर्ने बताउनुभयो ।

“चार सातादेखि उनीहरु अ,प्ठ्यारोमा छन्”, उहाँले भन्नुभयो, “उनीहरुलाई त,त्काल ल्याउने व्यवस्था मिलाउनुपर्छ ।”

जिल्ला स,मन्वय समिति प्रमुख करवीरबहादुर कार्की बैठकले सरकारलाई धार्चुलामा रहेकाहरुलाई उ,द्धारका लागि आ,ग्रह गर्ने नि,र्णय गरेको बताउनुभयो । तर १५ गतेसम्म पनि कुनै नि,र्णय नआए पनि दार्चुलाका स्थानीय तहहरुले व्यवस्थापन गर्ने गरी उ,द्धार गर्नुपर्छ भन्ने बै,ठकको नि,ष्कर्ष रहेको उहाँल जानकारी दिनुभयो ।

बै,ठकका एक सहभागीका अनुसार दुई÷तीन दिनभित्र सरकारले आदेश नगरे पनि स्थानीयस्तरमा सहमति गरेर ल्याउने कुरामा बै,ठकका सहभागी एकमत देखिएका छन् ।

बै,ठकमा महाकाली नगरपालिका प्रमुख हंशराज भट्ट, मार्मा गाउँपालिका अध्यक्ष नरेन्द्रसिंह धामी, नौगाड गाउँपालिका अध्यक्ष प्रेमसिंह धामी र मालिकार्जुन गाउँपालिका अध्यक्ष नरेन्द्रसिंह धामी सहभागी हुनुहुन्थ्यो ।

Related Articles

Back to top button
Close