News

नेपालको बिरोध पछी भारतले निकाल्यो सारा नेपालीको रगत उम्ल्ने बिज्ञपति (यस्तो छ हेर्नुहोस )

काठमाण्डौ – भारतले लिपुलेक हुँदै चीनसम्म पुग्ने सडक आफ्नै भूमिमा बनाएको दाबी गरेको छ ।

लिपुुलेकको नेपाली भूमि हुँदै भारतले सडक खनेकोमा नेपालले आपत्ति जनाएको केही घन्टामै भारतीय विदेश मन्त्रलायले विज्ञप्ति निकालेर लिपुलेकमा खनिएको सडक आफ्नै भएको दाबी गरेको हो । यो भूमि उत्तराखण्डको पिथौरागढ जिल्लामा पर्ने उसको दावी छ । कैलाश मानसरोवर यात्रामा तिर्थालु हिँड्ने रुटमा नै सडक बनाएको भारतले जनाएको छ ।

सीमामा भएका समस्या समाधानको लागि नेपाल र भारतले विभिन्न संयन्त्र बनाएको र तिनै संयन्त्रमार्फत विवादको समाधान निकाल्न सकिने भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ताले जनाएका छन् । दुई देशले विदेश सचिवस्तरीय वार्ताको तयारी भएको र कोरोनाको महामारीपछि छलफल गरिने विज्ञप्तीमा उल्लेख छ ।

यस्तो छ बिग्यप्ती 

उत्तराखण्डको पिथौरागढ जिल्लामा May मेको सडकको उद्घाटन सम्बन्धी मिडिया प्रश्नहरूमा आधिकारिक प्रवक्ताको प्रतिक्रिया।
मे ०, २०२०

उत्तराखण्डको पिथौरागढ़ जिल्लामा May मेको सडकको उद्घाटन सम्बन्धी प्रश्नहरूको जवाफमा आधिकारिक प्रवक्ताले निम्न भने:

हामीले भारतको सडकको उद्घाटन सम्बन्धी नेपालको परराष्ट्र मन्त्रालयले जारी गरेको 9th मे २०२० को प्रेस विज्ञप्ति देख्यौं।

उत्तराखण्ड राज्यको पिथौरागढ़ जिल्लामा भर्खरै उद्घाटन गरिएको सडक खण्ड पूर्ण रूपमा भारतको इलाकामा अवस्थित छ। सडक कैलास मानसरोवर यात्राका तीर्थयात्रीहरूले प्रयोग गरेको पूर्व अवस्थित मार्ग अनुसरण गर्दछ। हालको परियोजना अन्तर्गत, तीर्थयात्रा, स्थानीय र व्यापारीहरूको सहज र सुविधाको लागि उही सडक पक्का गरिएको छ।

भारत र नेपालले सबै सीमानाका मामिलाहरू सम्हाल्न संयन्त्र स्थापना गरेका छन्। नेपालसँग सीमा रेखाचित्र अभ्यास चलिरहेको छ। कूटनीतिक वार्ताबाट र नेपालसँगको हाम्रो घनिष्ट र मैत्री द्विपक्षीय सम्बन्धको भावनामा उल्लेखनीय सीमा समस्याहरूको समाधान गर्न भारत प्रतिबद्ध छ।

दुबै पक्ष विदेश सचिवस्तरीय वार्ताको तालिका बनाउने प्रक्रियामा छन् जुन दुई समाज र सरकारहरूले कोओविड १ emergency को आपतकालिन चुनौतीको सफलतापूर्वक सामना गरे पछि दुवै पक्षबीच मितिहरू तय भएपछि हुनेछ।

नयाँ दिल्ली
मे ०, २०२०

Official Spokesperson’s response to media queries on inauguration of road on 8th May in Pithoragarh district, Uttarakhand
May 09, 2020

In response to queries on inauguration of road on 8th May in Pithoragarh district, Uttarakhand, the Official Spokesperson stated the following:

We have seen the Press Release dated 9th May 2020 issued by the Ministry of Foreign Affairs of Nepal pertaining to the inauguration of a road in India.

The recently inaugurated road section in Pithoragarh district in the State of Uttarakhand lies completely within the territory of India. The road follows the pre-existing route used by the pilgrims of the Kailash Mansarovar Yatra. Under the present project, the same road has been made pliable for the ease and convenience of pilgrims, locals and traders.

India and Nepal have established mechanism to deal with all boundary matters. The boundary delineation exercise with Nepal is ongoing. India is committed to resolving outstanding boundary issues through diplomatic dialogue and in the spirit of our close and friendly bilateral relations with Nepal.

Both sides are also in the process of scheduling Foreign Secretary level talks which will be held once the dates are finalised between the two sides after the two societies and governments have successfully dealt with the challenge of COVID 19 emergency.

New Delhi
May 09, 2020

Related Articles

Back to top button
Close