News

नेपाली भूमि मिच्ने भारतको दिनगन्ती सुरु, सीमामा चीन–पाकिस्तानले तैनाथ गरे शक्तिशाली ह’तियार

काठमाडौं । भारतको सबै छिमेकी देशहरुसँग सम्बन्ध खराब बन्दै गएको छ । उस्को रवैयाका कारण उस्का नजिकका मित्र भनिएका देशहरुले नै दुरी कायम गर्न थालेका छन् । नेपाल र भारतको सम्बन्धलाई रोटी बेटीको रुपमा ब्याख्या गर्ने गरिएको थियो । तर, अहिले कालापानी, लिपुलेक सुस्ता, लिम्पियाधुरा लगायत भूमिमा भारतले लगाएको गिद्धे नजरका कारण नेपालले पनि भारतसँग दुरी बनाउन थालेको छ । सडकदेखि लिएर सदनसम्म भारतीय रवैयाको खुलेरै विरोध गर्न थालिएको छ । सरकारले पहल भइरहेको भन्दै आफ्नो भुमि जसरी नि फिर्ता ल्याउने बताउँदै आएको छ ।

यो बीचमा चीन र पाकिस्तान पनि भारतसँग भिड्न तयार हुँदैछन् । कोरोना संकट र लकडाउनबीच, चीन र पाकिस्तानले भारतीय सीमामा हलचल मच्चाएको भन्दै भारतीय मिडियामा समाचार आउँन थालेका छन् । हिजो मात्रै चीनले लद्दाखमा हलचल बढाएको जनाइएको छ । चीनलाई काउन्टर गर्न भारतीय वायुसेनाले पनि लद्दाखमा लडाकू विमानहरू तैनाथ गरेको छ । वास्तवमा विगतमा चिनियाँ सेनाका हेलिकप्टरहरू भारतीय क्षेत्रको वरिपरि उडिरहेको देखिएको थिए । जानकारी अनुसार तिनीहरूले भारतीय हवाई क्षेत्रको उल्लंघन गर्न सक्थे तर गरेनन् ।

सरकारका उच्च स्रोतहरूले आजतकलाई भने, ‘चिनियाँ हेलिकप्टरको आवागमन सुरु हुने बित्तिकै भारतीय लड़ाकू विमानहरू लद्दाख क्षेत्रको सीमावर्ती क्षेत्रमा लगियो । भारतीय वायुसेनाका लड़ाकू विमानहरू नजिकको बेसक्याम्पबाट उडान गरे । यस समयमा चिनियाँ हेलिकप्टरले भारतीय हवाई क्षेत्रको उल्लंघन गरेका छैनन् ।’ यो घटना गत हप्ता भयो, जब भारतीय र चिनियाँ सैनिकहरू एक अर्कासँग हात हालहालको अवस्थामा पुगेका थिए । जानकारी अनुसार १५० भन्दा बढी चिनियाँ सैनिकहरूले भारतीय क्षेत्रमा प्रवेश गर्ने प्रयास गरे ।

पछिल्लो एक हप्तामा दुई देशका सेनाहरू धेरै पटक आमने सामने आएका छन् । यो विश्वास गरिन्छ कि चिनियाँ आक्र मकताको उद्देश्य पाकिस्तानलाई समर्थन गर्नु र भारतसँग नयाँ तनाब सिर्जना गर्नु हो । भारतीय मिडियामा आएको खबर अनुसार चीनले कोरोना महामारीलाई लिएर आफुमाथि लागेको आरोप दबाउन यस खालका गतिविधि गर्दै आएको छ ।

चीनजस्तै पाकिस्तानका लडाकु विमानहरू पनि सीमा क्षेत्रमा निरन्तर उडान गरिरहेका छन् । पाकिस्तानी वायुसेनाले एफ–१६, जेएफ–१७ र मिराजजस्ता शक्तिशाली लडाकु विमान सीमा क्षेत्रहरुमा तैनाथ गरेको छ । वास्तवमा हन्डवारा ह मलापछि भारतले दिएको जवाफपछि ​​पाकिस्तान सतर्क छ । उही समयमा, भारतीय वायु सेनाले हरेक क्षण पाकिस्तानको गतिविधिहरुको अनुगमन गरिरहेको छ ।

Related Articles

Back to top button
Close