News

सूर्तीका बोटबिरुवाबाट कोरोना भाइरसको खोप विकास गरेको दावी

एजेन्सी । बेन्सन र हेजेज र लकी स्ट्राइक सिगरेटका निर्माताले सूर्तीका बोटबिरुवाबाट कोरोना भाइरसको खोप विकास गरेको दाबी गरेका छन् ।ब्रिटिश अमेरिकन टोबैको (बीएटी) ले जूनसम्ममा बेलायत सरकारको समर्थन प्राप्त गरे एक हप्तामा तीस लाख खोप निर्माण गर्न सक्ने बताइएको छ ।अप्रमाणित खोप हालै जनावरहरूमा परीक्षण गरीरहेको छ ।

तर, बीएटीले तिब्र मानवीय परीक्षणको माध्यमबाट खोपलाई छिटो ट्र्याक गर्न आग्रह गरिरहेको छ ।सूर्तीजन्य प्लान्ट टेक्नोलोजी प्रयोग गर्दै यो खोप संयुक्त राज्यमा बीएटीको सहायक फर्म केन्टकी बायोप्रोसेसि (केबिपी) द्वारा विकसित गरिएको छ ।

केन्टकी बायोप्रोसेसिङले सूर्तीजन्य बोटबिरुवामा भाइरसको एन्टिजेन छिराएर बोटबिरुवाको जीव संरचनाले यसलाई बढ्न र पुनः उत्पादन गर्न मद्दत गर्छ ।एक पटक काटेपछि, एन्टीजेन्स निकालिन्छ र शुद्ध गरिन्छ र खोपको रूपमा शरीरमा प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

बोटबिरुवामा आधारित खोपहरू बढ्नको लागि केवल केही हप्ता लाग्छ र उनीहरू कोठाको तापक्रममा पनि जीवित रहन सक्छ ।साथै, तिनीहरूलाई सिर्जना गर्न कम खर्चिलो बनाउँछ ।

बीएटीमा वैज्ञानिक अनुसन्धान निर्देशक डा. डेभिड ओरेली खोप विकास चुनौतीपूर्ण र जटिल काम हो तर, सूर्तीजन्य बिरुवा प्रविधि टेक्नोलोजीको साथ ल्याएको महत्त्वपूर्ण सफलताले कोभिड १९ विरुद्धको युद्ध जित्न सहयोग पुर्‍याउनेमा विश्वास राख्छन् । –डेलीमेलबाट

Related Articles

Back to top button
Close