News

अध्यादेश फिर्ता हुँदैमा नैतिक प्रश्न सकिन्छ ?

काठमाडौं : नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)की नेतृ रामकुमारी झाँक्रीले नै’तिकता अन्त कतै नभएको भन्दै प्रश्न गरेकी छिन्। झाँक्रीले ट्वीट गरेकी छिन् ‘राजनितीमा नै’तिकता हुन्छ भनेर शिक्षा दिने क। माधव नेपाल र अ’नाहकमा ग़लत अर्थ लगाएर रा’जिनामा दिन बा’ध्य पारिएका क।सेर बहादुर तामाङले नै’तिकता आफूमा मात्र सिमित गर्नु भएछ’ उनले प्रश्न गरिन् ‘अन्त नै’तिकता कतै देखिन्छ? ‘झाँक्री अध्यादेशबारेमा सुरुदेखि नै वि’रोध गर्दै आइरहेकी छिन्। अध्यादेश जा’री लगत्तै उनले ट्वीट गरेकी थिइन् ‘कमरेड, कानुनले पार्टी फू’ट्न र रो’क्न दुबै सक्छ। जसको पार्टी बिभाजन गर्ने दुश्वप्ना देखेर अध्यादेश ल्याए पनि त्यो अ’पराध हो।

किन की आज हामीलाई राजनीतिक एकता चाहिएको छ। बिभाजन होइन।”मानवीय सं’कटको यो बेला एकाएक मन्त्रीपरिषदबाट बि’बादास्पद अध्यादेश पास गर्नु शीतलनिवासबाट खाम साटेर हिड्नु, विपक्षी दलका सांसदलाई अ’पहरण शै’लीमा होटलमा राख्नु, अनि बहुराष्ट्रको उदेश्य पुरागर्न मधेशबादी दलको एकता, के नेपाली राजनीतिका यि सामान्य घ’टना हुन? यि घ’टनाको पछाडी कसको हात छ? खोजौ।’ नेकपाभित्र अध्यादेश वि’वाद उग्र रुप लिइरहेको बेला झाँक्रीले अर्को ट्वीट गरेकी थिइन्। सरकारले अध्यादेश खारेज गर्ने निर्णयलगत्तै उनले फेरि अर्को ट्वीट गरिन् ‘अध्यादेश फिर्ता भयो रे, के योसंगै सम्पूर्ण राजनितीक र नैतिक प्रश्न सकिन्छ? मलाई लाग्छ सकिदैन।

अब के हुन्छ? ‘सोमबार बसेको मन्त्रिपरिषद बैठकले दल विभाजनलाई खुकुलो पार्ने र संवैधानिक परिषदमा प्र’तिपक्षको भूमिकालाई नि’षेध गर्ने अध्यादेश जारी गर्न राष्ट्रपतिलाई सिफारिस गरेको थियो। सिफारिस गरेलगत्तै राष्ट्रपतिले जारी गरेकी थिइन्। अध्यादेश जा’रीपछि सत्तारुढ नेकपाभित्र वि’वादले उग्र रुप लिएको थियो। नेकपाभित्र बहुमत सचिवालय सदस्यले अध्यादेश खारेज गर्नुपर्ने माग राखेका थिए। चौतर्फि वि’रोध र आ’लोचनापछि मन्त्रिपरिषदले फिर्ता लिएका राजनीतिक दल र संवैधानिक परिषद् सम्बन्धित दुवै अध्यादेश राष्ट्रपतिले शुक्रबार खा’रेज गरेकी थिइन्।

Related Articles

Back to top button
Close